Menu

<< Tüm makaleler

Hızlı Olan Uzun Yaşar

Trafikte sürerken etrafında olan biteni en iyi gözlemleyen, topladığı bilgiyi analiz edip riskleri en hızlı “ÖNGÖREN” sürücü kesinlikle daha uzun yaşar. Aşağıdaki videoların üçü de aynı mekanda farklı zamanlarda gerçekleşmiş benzer motosiklet kazalarına ait. Her üçünde de trafik kurallarına göre geçiş üstünlüğü motosiklet sürücülerinde ve kazadaki asli kusur araç sürücülerinde.

Ama…

Bana göre kesinlikle hatalılar. Mezar taşımda “haklı öldü” yazması hiçte isteyeceğim birşey değil bunun için %100 hatalılar.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki gerçekleşen motosiklet kazalarının büyük bir kısmında sürücü sadece 2 sn. önce frene basmaya başlasaydı kaza hiç gerçekleşmeyecekti. Yukarıdaki sürücüler olan biteni öngörebilselerdi bu videolar hiç olmayacaktı. Öngörebilen bir sürücü (buna övünerek kendimi de dahil edebilirim) bu pozisyonlardan frene bile dokunmadan sadece gaz keserek hiç sıkıntısız ve kazasız çıkarlardı.

Temel sürüş eğitimlerinden sonra gelen tüm yol eğitimlerinin amacı, işte bu “ÖNGÜRÜYÜ” sürücüye kazandırmaktır.

ÖNGÖRMEK:

Trafikte hareket halinde iken sadece önümüzdeki yol ile ilgilenmek, olan bitenin sadece %20’lik kısmına hakim olmamız demektir yani sadece yola odaklanırsak oluşabilecek 5 riskten sadece 1 ini algılayabiliriz. Halbuki tek noktaya odaklanmak yerine “Periferik Bakış” ile etrafımızı tararsak risklerin %80’lik kısmını öngörebiliriz. Periferik bakış bize kafamızı sağa sola çevirmeden en az 180 derecelik bakış açısı sağlayacaktır. Kalan 180 derecenin bir kısmı için aynalarımızı (aynasını söken arkadaşlar baştan kaybettiler oyunu), bütün bunlardan sonra sağ ve sol arka yanımızı “gerektiğinde” kontrol etmek için “can kurtaran bakışı” (konusu açılmadı ise mutlaka anlatılması gerekir) kullanarak kalan %20 lik risk dilimini bertaraf etmeye çalışacağız.

Peki bu kadar fazla alana bakıp ne görmeye çalışacağız.

– Trafikte duran veya hareket eden tüm unsurlar (İnsan, hayvan, araç, v.b.)

– Önümüzde uzanan yolun görebildiğimiz son noktasına kadar olan kısmı ve zemin durumu.

– Gittiğimiz yolun görebildiğimiz kısmından sonrasında, yolun yönü hakkında bize bilgi verebilecek herşey (yol kenarındaki binalar, ağaçlar, elektrik direkleri, v.b. yüksek unsurlar )

– Mutlaka ve mutlaka trafik işaretleri (şimdi çıkıp kimse ülkemdeki trafik işaretlerinin yetersizliğinden falan bahsetmesin kalbini fena kırarım. Dört bir yanını karış karış gezdiğim ülkemdeki dikey işaretleme en az bir Avrupa ülkesindeki kadar yeterli ve bilgi vericidir.) Eğer dikkatlice bakarsanız hemen her şey için trafik işaretlerimizin mevcut olduğunu göreceksiniz.

Özellikle trafik işaretleri ilerideki yol durumu hakkında sizin en az 100 mt öncesinden haberdar olmanızı sağlar.

Yukarıda saydığım unsurları izleyerek “BİLGİ” toplamalısınız, iki tekeri dengede tutmayı becerebilen her birey bu “BİLGİ”leri analiz edebilecek akla sahiptir.

Topladığınız bilgileri mutlaka kullanın göreceksiniz ki, ileride olan biten herşeyi eskisinden çok daha önce “ÖNGÖREBİLECEKSİNİZ”

Artık gökten düşmedikçe, size doğru yaklaşan bir tehlikeden erkenden haberdar olup erkenden tedbir alabileceksiniz.

Güvenli sürüşler dilerim.

Sevgilerimle,

Okan Sinan Ocan
Şubat 2011, Ankara

Facebooktwittergoogle_plusmail

<< Tüm makaleler