Menu

<< Tüm makaleler

Nereden Başlamalı?

Facebooktwittergoogle_plusmail

Hiç motora binmediniz veya yıllardır motosiklet üzerindesiniz,

Yaşlı bir motorcu olabilmeyi hedefliyorsanız başlayacağınız yer her durumda aynıdır…

Yani EN BAŞTAN başlamalısınız…

20 yıllık binici olmanız öğrenmek için en bi ileri ultra süper muhteşem sürüş teknikleri içeren öğretileri almaya hazır olduğunuz anlamına gelmez. Bunu motosiklet hayatının 19. yılında süper sürdüğünü düşünürken ,aslında motosiklet hakimiyeti konusunda hiç bir şey bilmediğini trajikomik şekilde öğrenen birisi söylemekte lütfen yabana atmayınız. Eğer başlamayı düşünüyorsanız bunu en baştan yapmak zorundasınız.

En baştan derken , gerçekten en başından başlayacağız.

Peki başı neresi sonu neresidir ???

Kişiden kişiye bu başlangıç noktası değişirmi ?

Seçeceğiniz motor veya tarz için farklı başlangıçlar varmıdır ?

Bu sorular uzayıp gidecektir ama ben fazla uzatmayacağım , öncelikle eğer hiç motor kullanmadıysanız tarz ve motor seçimini mutlaka daha sonraya bırakmalısınız. İşin temelini aldıktan sonra tarzınıza ve motorunuza karar vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Yaşlı bir motorcu olmayı hedefliyorsanız işe aşağıdakileri öğrenerek başlamalısınız.Motoru iterek A noktasından B noktasına götürmek.

  1. Sehpaları kullanarak motoru park edebilmek.
  2. Motora binmeyi ve inmeyi kitabına göre yapmak . (24 yıllık motosiklet serüvenimde motor ile hareket halindeyken burnum bile kanamamışken sadece bir defasında kitabına uygun olarak motosikletten inmediğim için sağ bacağımda 6 kırık ve 45 santim lik bir platin ödülüne layık görüldüm 🙂)
  3. Motosiklette doğru oturmayı öğrenmek. Sadece oturuşunuzu düzelterek iki kat daha iyi motor kullanabileceğinizi biliyormuydunuz. Şaka gibi değilmi  🙂

    🙂

    🙂

Yukarıdaki maddelerle ilgili çok fazla detaya girmeye gerek yok. Bu başlıklar hakkında  Rahmi BARUTÇU hocamın birbirinden değerli videolarını UzmanTV de kolayca bulabilirsiniz.

Motosiklet ile ilgili basit adımları öğrendikten sonra işin ABC sine geçebiliriz.

Temel teknikler motosiklet kullanma yeteneğinin olmazsa olmazlarıdır. Çevremde gözlemlediğim kadarı ile tecrübeli ve iyi olduğunu düşünen birçok sürücünün bu temel tekniklerden ya hiç haberi olmadığı yada kapasitesinin ancak %20 si kadar kullanabildikleridir.

Öyle bir yazar düşününki adam fikirleri ve bilgisi ile bir deha …

Ama,

Bunları kağıda dökme işine geldiğimizde sadece tek parmak daktilo kullanabiliyor ve tuşların hiçbirinin yerini ezbere bilmiyor.

Bu yazarın kitap yazabilmesi ne kadar meşakkatli ve zor olurdu bir tahmin edin.

Öyle ise KURAL 1 : Yazar olmayı planlıyorsan önce daktilo yazmayı öğreneceksin …

Motosiklette TEMEL TEKNİKLER, bir yazarın daktilo bilmesinin gerekliliği gibi gereklidir. Bu teknikleri hiç düşünmeden yolda yürüyormuşçasına rahatlıkla gerçekleştirmek ZORUNDASINIZ.

YAŞLI BİR MOTORCU OLABİLMEYİ hedefliyorsanız kendinizi yetiştirmek konusuna çok fazla zaman ayırmalısınız. Bu teknikleri bir eğitimdeymiş gibi anlatmayacağım, sadece işinize yarayacak önemli deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Kalanını internetteki videolardan, çeşitli basılı kaynaklardan bulabileceğiniz gibi bir eğitmenin yardımı ile de öğrenebilirsiniz. Elbetteki doğru olan bu işin eğitimini almış birisinin size yol göstermesidir ama bunun bir maddi bedeli olduğunu da unutmayınız.

Günümüzde moda haline gelen (yanlış anlamayın moda bile olsa çok çok  faydalı) motosiklet eğitimlerinde gözlemlediğimiz gerçek şudur;

Eğitim almayı isteyenler bu işe minimum zamanı ayırmayı istemekte , bu minimum süre içerisinde de mümkün olan en fazla bilgiyi alabilmeyi hedeflemektedirler. Pek çok binici bu işin temelini öğretmesi gereken sürücü kurslarına sadece kayıt yaptırmak için uğramakta ve sınavdan sınava gitmektedirler. Ehliyetten sonra işi kıvırmayacağını anlayanlar özel eğitim almakta ancak bu eğitimlere de gereken zamanı  ayırmadan eğitmenin kendilerie şifalı elleri ile dokunup sürücülüğü download etmelerini beklemektedirler. Bu talep sonucu olarak ortaya çıkan “PAKET EĞİTİM” garabeti hem eğitimi verimsiz hale getirmekte , hem de eğitim esnasında istenmeyen kazalara sebep olabilmektedir. Eğitim alanlara 3 gün içerisinde yarım günlük teori (büyük kısmı uyuyarak geçiriliyor) 1 tam günlük kapalı alan ve kapalı alanda öğretilen temel teknikler aynı gece rüyada pekiştirildikten ??? sonra ertesi gün çıkılan yol eğitimi.

Ha bu arada lafı gelmişken ülkemdeki, futbol takımı tutar gibi eğitmen veya eğitim kurumu taraftarı / amigosu gibi davranan arkadaşlara iki çift sözüm var ;

Yahu parasıyla size hizmet veren adamlara tapınmanıza ne gerek var . Bastırın parasını alın eğitiminizi, beğendiyseniz bir sonraki eğitimi de aynı adamdan alırsınız beğenmediyseniz başkasına gidersiniz. Ne onlar motosiklet şeyhi ne de sizler şefaat arayan müritlersiniz 🙂

🙂

🙂.

Aldığınız belgelerin veya sertifikaların duvarınıza asılacak hatıralar olmaktan öte değerleri yok, sigortadan sağlandığı iddia edilen sanal indirimleri ise sıkı pazarlıkla zaten alırsınız …

Sürüş testlerine atfedilen değerler ise resmen ütopik.. Yahu gavur bu testlerde trafik kurallarına uygun, motosiklet sürüş sistemini uygulayan ve bütün bunları akıcı şekilde yapabilen herkese “geçti” sertifikasını veriyor. Bizdeki uçana altın, kaçana gümüş bol keseden dağıtılan rozet ve bröveler ise trafik canavarı sayısında artış dışında bir işe yaramıyorlar.

İnanmıyormusunuz ???

Şöyle bir etrafınıza bakıverin inanırsınız 🙂

🙂

🙂

Ben bunları nereden mi biliyorum . Yukarıda anlattığım hataların hepsine bizzat düştüm de ondan…

Artık motorumu sadece ben kullanıyorum eğitmenlerim, sertifikalarım, rozetlerim değil….

Lafı çok uzattık konudan uzaklaştık…

Sevgilerimle,

Okan Sinan OCAN
Eylül 2013 Ankara

Facebooktwittergoogle_plusmail

<< Tüm makaleler